Wyszków Viscobar
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

„Tropem Wilczym” po raz drugi w Wyszkowie

wtorek, 7 Luty 2017

Organizowany od pięciu lat popularny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" dzięki zaangażowaniu lokalnego środowiska oraz władz miejskich, po raz drugi odbędzie się także w Wyszkowie.

 
Podobnie jak przed rokiem, inicjatorem lokalnej edycji wydarzenia jest stowarzyszenie „Pepisko”, a główny ciężar organizacyjny biegu na swoje barki przyjął samorząd z podległymi mu placówkami Wyszkowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury  „Hutnik”, Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną. 
 
„Tropem Wilczym” to przygoda, której początek sięga 2013r. Wtedy to grupa pasjonatów i społeczników zorganizowała survivalowy bieg pamięci  w lesie nad Zalewem Zegrzyńskim, w którym uczestniczyło 50 osób. Rok później, organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja w Parku Skaryszewskim, zgromadził 1 500 biegaczy. Od 2015 r. bieg ma już charakter ogólnopolski. W 81 miastach biegło 20 tys. uczestników.  W 2016 r. odbył się już w 160 miejscowościach i zgromadził 40 tys. osób. Swój udany debiut miał również Wyszków, gdzie na starcie spotkało się ponad 140 biegaczy. W tym roku organizator główny – Fundacja Wolność i Demokracja, koordynuje przygotowania do biegu w 240 miejscowościach licząc na 60 tys. uczestników, w tym 170 z Wyszkowa.
Wzorem roku ubiegłego, organizatorzy lokalnej edycji biegu zapraszają do udziału w wydarzeniu, którego centrum znajdować się będzie przy wyszkowskim pomniku Żołnierzy Wyklętych. Dokładnie o 12.00 zaplanowano bieg symboliczny na 1963 metry, wiodący ulicą Strumykową. Dystans ten jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak pseud. Lalek. Chętni będą mogli się pościgać, a innym wystarczy symboliczne pokonanie trasy, bez względu na wynik. 
Scenariusz wydarzenia przewiduje wiele atrakcji. Rozpocznie się Apelem Pamięci przeprowadzonym przez młodzież klas mundurowych Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” pod kierunkiem Andrzeja Grajczyka, we współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Wyszkowie.  Następnie delegacje samorządów, instytucji, organizacji, przedstawicieli uczestników biegu złożą hołd składając kwiaty i znicze. Za bieg, wytyczenie i zabezpieczenie trasy, przeprowadzenie konkurencji  oraz dekoracji zwycięzców odpowiadać będzie Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nagłośnienie oraz muzyczną oprawę, jak przed rokiem, zapewni Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”. Tu przewidziana jest zapowiedziana przez A. Grajczyka niespodzianka. Mirosław Powierza z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej przygotuje okolicznościową wystawę na sztalugach poświeconą tematowi  lokalnych Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym podkreśleniem obchodzonej 70. rocznicy śmierci ppor. Stanisława Łaneckiego – „Przelotnego” . Na mocy współpracy organizatora głównego – Fundacji Wolność i Demokracja z Ministerstwem Obrony Narodowej opiekę medyczną nad wydarzeniem sprawować będzie wojskowa karetka z personelem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, a dokładnie – 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Zegrza. Sprawujący odpowiedzialność gospodarza burmistrz zadbał o puchary oraz inne nagrody dla zwycięzców, będą także te losowane pośród uczestników. 170 zawodników otrzyma bezpłatne, pamiątkowe pakiety startowe, na które składać się będą m.in. solidny medal, koszulka z wizerunkiem jednego z dziesięciu wybranych na ten rok bohaterów. Po biegu czekać będzie gorąca wojskowa grochówka z niezawodnej pod tym względem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Białymbłocie. Będzie ognisko z kiełbaskami. Tradycyjną już współpracę organizatorzy biegu realizują z Komendą Hufca ZHP Wyszków oraz Bractwem Zabrodzkim. Patronat medialny sprawują tygodniki Wyszkowiak oraz KurierW oraz strona www. viscobar.   Wyszkowska edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbędzie się bez względu na niepogodę.
 
Marek Filipowicz

Kategoria: Wydarzenia

Tagi: , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki