Wyszków Viscobar

Przed Biegiem

piątek, 17 Luty 2017

 
fot. Marek Filipowicz
Poczet Zespołu Szkół w Wyszkowie ze sztandarem Armii Krajowej 2012 r.
 
Zaledwie kilkanaście dni zostało do startu II wyszkowskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” 2017. Już 26 lutego, w limitowanym biegu będzie mogło uczestniczyć aż 170 zawodników, dla których organizatorzy zapewnili pamiątkowe pakiety startowe. 
 
 
Poprzednia edycja wydarzenia zgromadziła na starcie prawdziwą sztafetę pokoleń. Okazało się, że luźna, symboliczna formuła biegu sprawiła, że stał się on atrakcyjny dla szerokiego przedziału wiekowego wyszkowian oraz gości. 
Przygotowana na ten rok znaczna ilość pakietów startowych, pozwoli wziąć udział wielu środowiskowym reprezentacjom oraz mieszkańcom. Ich liczba wynika jednak ze zgłoszenia zapotrzebowania, jakie lokalny organizator zadeklaruje, ale ostatecznie o ilości przyznanej na dane miasto, decyduje organizator główny – Fundacja Wolność i Demokracja. Z zadeklarowanych przez stowarzyszenie Pepisko 250 pakietów Wyszków otrzymał w promocyjnej cenie  tylko170. Dla przypomnienia, podczas pierwszej edycji było to jedynie 80 pakietów, a kolejne 70 dodatkowo zakupionych zostało przez miasto. W tym roku nie ma już możliwości zakupu dodatkowych pakietów. Fundacja ograniczenia te tłumaczy stale rosnącą popularnością biegu, w którym chęć uczestnictwa zgłasza coraz więcej miejscowości (w tym roku będzie ich aż 240) z niewystarczającą  pulą 60 tys. pakietów.  
Udział swoich reprezentacji w biegu  już zapowiedziało wiele środowisk.  Najbardziej jednak cieszy zaangażowanie się w ideę propagowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych młodzieży wyszkowskich klubów sportowych i turystycznych, jak i klas mundurowych z „Kopernika”. 
Data biegu – 26 lutego, nie jest przypadkowa. Jest to najbliższa dla 1 marca niedziela. W 2011 roku, za sprawą inicjatywy ustawodawczej prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego , dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto jest wyrazem czci i honoru, upamiętnieniem żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 -1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
 W tym roku 1 marca wypada w środę, stąd też decyzja Fundacji Wolność  i Demokracja, żeby nawiązujący do święta bieg „Tropem Wilczym” zawsze organizowany był w niedzielę, aby mógł stać się udziałem większej ilości mieszkańców korzystających z wolnego czasu. 
Również miejsce wyszkowskiej edycji biegu nie jest przypadkowe. Centrum wydarzenia znajdować się  będzie pod wyszkowskim pomnikiem „Wyklętych”, którego odsłonięcie przy udziale setek ludzi, z pełną galą nastąpiło  29 października 2009 roku. 
Pomnik powstał z inicjatywy Fundacji „Pamiętamy” w hołdzie poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz cywilnym mieszkańcom Ziemi Wyszkowskiej, którzy w latach 1944-1952 padli ofiarą terroru komunistycznego. 
Od 2012 r.  w dniu 1 marca swój hołd wyrażają  tu przedstawiciele władz samorządowych, szkół, partii politycznych i organizacji, mieszkańcy. Świętu zawsze towarzyszy okolicznościowa wystawa w miejskiej bibliotece, która jest również organizatorem wielu nawiązujących do tematu spotkań, prelekcji. 
Organizatorzy wyszkowskiej edycji biegu zapraszają 26 lutego na wspólne spotkanie wszystkich tych, którym propagowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest bliskie. Zapraszają chętnych do udziału w symbolicznym biegu, ale także kibicujące im rodziny oraz wszystkich, którzy wspólnie zechcą  oddać w tym czasie cześć.
 
Marek Filipowicz  
 
fot. MF
Asysta honorowa wyszkowskiej Straży Miejskiej 2014 r.

Kategoria: Wydarzenia

Tagi: , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki