Wyszków Viscobar
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Już w niedzielę Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”

wtorek, 21 Luty 2017

fot. org
Każdy ze 170 uczestników wyszkowskiej edycji biegu otrzyma taki oto pamiątkowy medal
 
Ostatnie dni dzielą nas od startu V edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” 2017, którego lokalna edycja po raz drugi odbędzie się także w Wyszkowie.
 
 
Już w najbliższą niedzielę 26 lutego 170 biegaczy będzie mogło wziąć udział w symbolicznym projekcie biegowo-edukacyjnym nawiązującym do obchodzonego od 2011 r. w dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 
 
Dzień 1 marca jako termin coraz powszechniej znanego święta został wybrany z inicjatywy ówczesnego prezes
a Instytutu Pamięci Narodowej śp. Janusza Kurtyki. W tym dniu w 1951 roku
w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Ciepielińskim, Mieczysławie Kowalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Inicjatorom ustanowienia święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN. 
 
Już od pierwszego roku nowe święto uczczone zostało także w Wyszkowie. W miejskiej bibliotece za sprawą Mirosława Powierzy zorganizowana została okolicznościowa wystawa, którą w tym czasie odwiedziła ekipa telewizyjna. Tygodnik „Wyszkowiak” poświęcił tematowi kilka kolejnych odcinków historycznego cyklu „Wyszków znany i mniej znany”, delegacja złożona z członków lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz radnych PiS złożyła kwiaty, zapaliła znicze pod odsłoniętym w 2009 w Wyszkowie pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym.
 
 
fot. org
1 marca 2012 r.
 
Od roku 2012 r. w obchody włączył się samorząd gminny oraz inne środowiska. Kolejnym ciekawym akcentem marcowych uroczystości było zorganizowanie przez lokalne Koło Młodzieży Wszechpolskiej w 2014 r. pierwszego Wyszkowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych.
 
fot. Marek Filipowicz
 
W 2016 roku za sprawą stowarzyszenia „Pepisko” odbyła się pierwsza lokalna edycja ogólnopolskiej akcji Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.  W międzyczasie zorganizowanych zostało także wiele innych wydarzeń poświęconych tematowi, których inicjatorami była biblioteka, Klub Gazety Polskiej, stowarzyszenie „Pepisko”. Na zaproszenie rodzin lokalnych Żołnierzy Wyklętych od 10 lat organizowane są we wrześniu rocznicowe spotkania  na miejscu dawnej leśniczówki w Jurgach. Jak widać, Wyszków za sprawą organizacji, władz samorządowych czy społeczników od lat wpisuje się w ideę propagowania pamięci o Niezłomnych.  
 
170 uczestników  wyszkowskiej edycji biegu „Tropem Wilczym” otrzyma wartościowy pakiet startowy, na który składać się będzie oprócz koszulki z wizerunkiem jednego z dziesięciu wytypowanych na ten rok  Żołnierzy Wyklętych, pamiątkowy solidny medal z nową obowiązującą podczas tegorocznej edycji grafiką 
Na mocy współpracy organizatora głównego z organizatorem Orlen Warsaw Marathon każdy z uczestników otrzyma kupon z kodem upoważniającym do 10% zniżki na wpisowe zaplanowanego na 23 kwietnia maratonu.
 
 
 Bohaterami, których wizerunki zamieszczone zostały na pamiątkowych koszulkach biegu „Tropem Wilczym” są: „Danka” Wanda Minkiewicz”, „Inka” Danuta Siedzikówna, „Jastrząb” Józef Bandzo, „Lala” Lidia Lwow-Eberle, „Nowina” Paweł Jasienica, Jastrząb Leon Taraszkiewicz, „Teodor” Franciszek niepokólczycki, „Wiktor” Lucjan Minkiewicz, „Zagończyk” Feliks Selmanowicz, „Łupaszka” Zygmunt Sendzielarz.
 
 
Organizatorem wyszkowskiej edycji biegu „Tropem Wilczym” jest gmina Wyszków wespół z inicjatorem wydarzenia stowarzyszeniem „Pepisko”, w partnerstwie z Wyszkowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną, Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”, we współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Wyszkowie,  Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, Komendą Hufca ZHP Wyszków, Bractwem Zabrodzkim, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki – 26 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w Zegrzu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują tygodniki „:Wyszkowiak”, „KurierW” oraz strona www.viscobar.cba.pl
 
Bieg odbędzie się bez względu na pogodę, w niedzielę 26 lutego. Rejestracja zawodników rozpocznie się o godz. 10.00. Start o godz. 12.00
Po biegu dokonana zostanie dekoracja zwycięzców oraz losowanie nagród spośród wszystkich uczestników. Organizatorzy zapraszają także na ognisko z kiełbaskami oraz gorącą grochówkę z wojskowej kuchni polowej.
 Do zobaczenia na starcie!
 
Marek Filipowicz

Kategoria: Wydarzenia

Tagi:

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki