Wyszków Viscobar

Promocja „Zdrajcy Wyklętych”

czwartek, 9 Marzec 2017

fot. Wyd. Fronda

Okładka książki "Zdrajcy Wyklętych"

 W piątek 3 marca w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zlokalizowanego na terenie wiezienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie odbyła się promocja wydanej nakładem wydawnictwa Fronda, najnowszej książki Szymona Nowaka „Zdrajcy Wyklętych”. Jednym z antybohaterów książki jest Edward Wasilewski „Wichura”, znany wyszkowianom jako agent MBP, który rozpracował i doprowadził do zlikwidowania oddział Jana Kmiołka, operujący na Puszczy Białej.

fot. Marcin Dreger
Od prawej stoją: Marek Filipowicz, Szymon Nowak, Mirosław Włodarczyk, Dorota Cywińska, Mirosław Powierza
 
Promocyjne spotkanie odbyło się w usytuowanej na piętrze sali – dawnej więziennej kaplicy, której stropopodłoga o ograniczonej nośności, pozwala na jednorazowe przyjęcie maksymalnej liczby 120 osób. Stąd też jego zamknięta, elitarna formuła – wyjaśnił na wstępie, witający zebranych gości, dyrektor tworzącej się placówki Jacek Pawłowicz. 

fot. Marcin Dreger
Od prawej stoją: Jacek Pawłowicz, Szymon Nowak, Tadeusz Płużański
 
Sylwetkę autora przedstawił prezes wydawnictwa Fronda Michał Jeżewski, przypominając, że Szymon Nowak to autor całej serii książek poświęconych tematowi. Nakładem wydawnictwa wcześniej ukazały się także: „Oddziały Wyklętych”, „Dziewczyny Wyklęte” cz. I i II, „Bitwy Wyklętych” , których symboliczny pakiet przekazał na ręce dyrektora muzeum. 
 
fot. Marcin Dreger
Od prawej: Michał Jeżewski, Jacek Pawłowicz
 
Dyskusję z autorem poprowadził znany dziennikarz, historyk i publicysta Tadeusz Płużański – syn prof. Jacka Płużańskiego – żołnierza Armii Krajowej, więźnia m.in. Pawiaka, Szucha i obozu w Stutthofie. Prawej ręki rtm. Witolda Pileckiego. Skazanego w 1948 r. na karę śmierci zamienionej na dożywocie z czego 9 lat spędził w stalinowskich więzieniach. Po zwolnieniu w 1956 r. ślusarza, który ukończył studia i został profesorem filozofii, autora 13 książek. 
 
fot. Marcin Dreger
Tadeusz Płużański
 
Płużański wspólnie z autorem omówił postacie sześciu opisanych w książce ludzi, którzy swoje powojenne kariery zbudowali na śmierci, tragedii i nieszczęściu innych m.in.: Reginę Mordas – Żylińską – Perlińską. Łączniczkę i kurierkę „Łupaszki”, przez której zdradę wpadła „Inka”, „Zagończyk” i cały oddział w Bobolicach.
Edwarda Wasilewskiego „Wichurę”, a po przejściu na stronę UB „Huragana”, doświadczonego partyzanta i konspiratora, bohatera słynnej akcji polskiego podziemia na więzienie NKWD w Rembertowie. Który współpracę z SB rozpoczął od 500 złotowej nagrody na spodnie i buty, który jako agent „Marek” w 1951 r. doprowadził do aresztowania Jana Kmiołka oraz zlikwidowania jesienią tego roku ostatnich trzech żołnierzy jego oddziału w Jurgach w gminie Goworowo.
Na koniec spotkania, w którym udział wzięła grupa związanych z Wyszkowem osób – regionalista wyszkowskiej biblioteki Mirosław Powierza, siostrzeniec Jana Kmiołka Mirosław Włodarczyk, badacz tematu Dorota Cywińska oraz Marek Filipowicz, zaopatrzeni w książki uczestnicy mogli liczyć na pamiątkowy wpis z autografem autora oraz wspólne zdjęcie. 
 
fot Marcin Dreger
Od prawej: Dorota Cywińska, Szymon Nowak
 
fot. Marcin Dreger
Od lewej: Mirosław Powierza

Ciekawą oprawę wydarzenia stworzyli przebrani w mundury z epoki członkowie warszawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej WiN
 
fot. Marcin Dreger
Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRH- WiN
 
fot. MarcinDreger
Szymon Nowak z członkami GRH WiN oraz przedstawicielami Wydawnictwa Fronda
 
 
Marek Filipowicz
 
Promocja najnowszej książki Szymona Nowaka nie przypadkowo odbyła się 3 marca, nieprzypadkowe było też jej miejsce.
Akt ustanowienia Muzeum podpisał minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro 29 lutego, w przeddzień 1 marca, 2016 roku. Areszt Śledczy i więzienie przy ul. Rakowieckiej 37 na warszawskim Mokotowie powoli stają się siedzibą Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, którego oficjalne otwarcie, po przeniesieniu więźniów do innych zakładów karnych i adaptacji budynków, planowane jest 1 marca 2019 roku. W tym dniu od 2011 roku obchodzone jest święto Żołnierzy Wyklętych – bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. Data ta nawiązuje do 1 marca 1951 r. kiedy to w więzieniu przy Rakowieckiej wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. W mokotowskim więzieniu zwanym warszawską Golgotą w 1948 r. zamordowany został rtm. Witold Pilecki ps. „Witold”, w 1949 r. mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, w 1951 r. Zygmunt Sendzielarz ps. „Łupaszka”, w 1953 r. gen. August Fieldorf ps. „Nil”. Szacuje się, że tylko w tym areszcie wykonano kilkaset wyroków śmierci.
Placówka muzealna, bez oficjalnej jeszcze siedziby, działa od 1 kwietnia 2016 r. Gromadzone są wszelkie pamiątki oraz przygotowywana ekspozycja główna, organizowane są wydarzenia okolicznościowe. 
 Na murach więzienia od strony ulicy znajduje się, ufundowana przez żołnierzy AK, tablica upamiętniająca zamordowanych w okresie terroru komunistycznego w latach 1945-1956. Uwiecznione zostało również nazwisko Jana Kmiołka, zamordowanego na Rakowieckiej 7 sierpnia 1952 r.
 
 
Opr. Marek Filipowicz 

Kategoria: Wydarzenia

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki