Wyszków Viscobar

Msza prymicyjna ks. Damiana Małkowskiego

piątek, 7 Kwiecień 2017

fot. Marek Filipowicz
Ks. Damian Małkowski
 
 Dwa kolejne dni: 25 oraz 26 marca dla Damiana Małkowskiego, naszego ziomka z ulicy Partyzantów, były nadzwyczaj wyjątkowe. Pierwszego dnia, w sobotę, w trakcie uroczyście obchodzonego wspomnienia Zwiastowania Pańskiego, w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem rozpoczęła się jego kapłańska droga. Młody diakon przyjął z rąk biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego sakrament święceń drugiego stopnia – prezbiteriatu. Dzień później, w niedzielę, w swojej rodzinnej parafii  – Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie ks. Damian odprawił swoją pierwszą Maszę świętą – prymicję.
 
Wysokie Mazowieckie to miejsce w którym wyświęcony ksiądz będzie sprawował kapłańską posługę. Tamże, w   parafii św. Jana Chrzciciela, jako diakon przez prawie rok, przygotowywał się  do przyjęcia sakramentu święceń prezbiteriatu.  W sobotniej uroczystości uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów, licznie zgromadzeni parafianie, a także rodzina i zaproszeni mieszkańcy rodzinnego Wyszkowa i okolic. W niedzielę, 26 marca, jak każe tradycja, młody kapłan szedł z domu do kościoła na swoją mszę prymicyjną otoczony wieńcem z zielonych gałązek niesionych przez pierwszokomunijne dziewczynki w albach. W orszaku szła także Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP. Wyjątkowa uroczystość  zaczęła się w kaplicy Matki Bożej chwilą wzruszeń. Wtedy to przed  ołtarzem, z przywiezionym z Rzymu obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, poświęconym w 1898 r. przez papieża Leona XIII, ks. Damian otrzymał błogosławieństwo rodziców. 
Neoprezbiter swoją pierwszą mszę rozpoczął od słów refleksji i podziękowań Bogu za dar życia i powołania, za pragnienie kapłaństwa, które odczuwał od dzieciństwa. Podkreślił również swój szczególny związek z Maryją i to, że w swoje kapłaństwo wchodzi  w roku obchodzonej właśnie 100. rocznicy objawień fatimskich. Kustosz wyszkowskiego sanktuarium ks. proboszcz Zdzisław Golan wspomniał związki młodego księdza w tutejszą świątynią . -Tu zostałeś ochrzczony, przyjąłeś pierwszą komunię. Pierwszy raz się spowiadałeś, byłeś bierzmowany. Dziś sprawujesz tu swoją pierwszą mszę świętą -podkreślił. Na pamiątkę przekazał mu oryginalną stułę z wyszytym wizerunkiem patrona sanktuarium św. Idzim i wizerunkiem kościoła.
Wyjątkowo wzruszającym momentem były podziękowania ks. Damiana.  – Kochani rodzice, nie byłoby mnie tutaj, przy ołtarzu Pana, gdyby nie wasza miłość. W najważniejszych momentach życia to przede wszystkim wy byliście ze mną. Kiedy wstępowałem do seminarium, wspieraliście mnie, kiedy po raz pierwszy założyłem sutannę, byliście przy mnie. Nie opuściliście mnie, kiedy przeżywałem trudny czas formacji. Kiedy przyjmowałem święcenia diakonatu byliście przy mnie. Dziękuję wam za dar życia, za piękne lata dzieciństwa, za trud wychowania i za wasze spracowane dłonie. Za poświęcenie i troskę, za matczyne i ojcowskie serce – mówił. Dziękował również innym członkom swojej rodziny, księżom proboszczom, wychowawcom i wykładowcom, profesorom seminarium duchowego w Łomży, gdzie przez 6 lat przygotowywał się do kapłaństwa.  Nie zabrakło wyrazów wdzięczności i podziękowań dla braci rocznikowych, sióstr zakonnych. Swoje uznanie złożył  również tym wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia jego pierwszej mszy, tworząc jej wyjątkową oprawę: chórom parafialnym mieszanemu i męskiemu, pod kierownictwem organisty Andrzeja Daleckiego, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP, pod kierownictwem Franciszka Józefa Bieganowskiego, kościelnemu z małżonką oraz innym pracownikom kościelnym, obecnym przy ołtarzu ministrantom i pierwszokomunijnym dzieciom, parafialnej scholii. Nie zapomniał o dyrekcjach i nauczycielach szkół, do których uczęszczał (SP2, Gimnazjum nr 2, I LO). Wszystkim wiernym za udział w tym tak ważnym dla młodego księdza dniu. Na koniec, trwającej ponad dwie godziny uroczystości, ks. Damian wszystkim chętnym udzielił indywidualnego prymicyjnego błogosławieństwa, oraz wręczył pamiątkowy, święty obrazek.
Marek Filipowicz
 
Artykuł pierwotnie ukazał się w tygodniku Wyszkowiak z dn. 4 kwietnia 2017 r.
 

Kategoria: Nadgórze

Tagi: , , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki