Wyszków Viscobar

Problem nie tylko symboliczny

poniedziałek, 25 Wrzesień 2017

fot. Marek Filipowicz

Kilkanaście osób zebrało się w sobotnie  przedpołudnie na dawnym żydowskim cmentarzu w Wyszkowie, aby wspólnie uporządkować jego teren oraz odświeżyć zniszczone przez graffiti ściany kamiennego lapidarium. 
 
Akcja ta zbiegła się z 20 rocznicą odsłonięcia pomnika zwanego „Ścieżką Kohenów”. 14 września 1997 r. przywrócony został naszej pamięci jako świadectwo dziejów żyjącej tu licznie przez lata żydowskiej wspólnoty. Fatalny stan pomnika oraz jego otoczenia wystawia nam , jako wspólnocie, nienajlepsze świadectwo, ale przede wszystkim  władzom miasta z burmistrzem na czele. Od wielu lat trwają żenujące w swej wymowie przepychanki co do kompetencji nad opieką pomnika, będącego niewątpliwym świadectwem wyszkowskiego dziedzictwa historycznego.  
W symbolicznym geście grupa znajomych swoją pracą zwróciła uwagę na bagatelizowany przez władzę problem, która ustami burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, na łamach jednego z lokalnych tygodników, wyraziła swój stosunek:   „– Jak nie sprzątamy cmentarza katolickiego, tak nie będziemy sprzątać żydowskiego”. 

Stowarzyszenie „Pepisko”

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. Bogdan Osik

 

fot. BO

 

fot. BO

 

fot. BO

 

fot. BO

 

fot. Bogdan Osik

Kategoria: Nadgórze

Tagi: , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki