Wyszków Viscobar

Pamięć o „Przelotnym” nie zginie

niedziela, 26 Listopad 2017

fot. Bogdan Osik
 
W sobotę 25 listopada minęła 71. rocznica brawurowej akcji Podziemia Antykomunistycznego rozbicia pułtuskiego więzienia oraz śmierci jej dowódcy 21-letniego Stanisława Łaneckiego pseud. „Przelotny”
 
Z inicjatywy pochodzących z okolic Krakowa krewnych ppor. Stanisława Łaneckiego odbyły się kameralne uroczystości rocznicowe, do organizacji których przyłączyło się lokalne, patriotyczne środowisko. Wśród zaangażowanych podmiotów wymienić należy Wojskową Komendą Uzupełnień w Wyszkowie, której komendanta ppłk. Leszka Wieczorka reprezentowało dwoje oficerów – mjr Agnieszka Krystman oraz  por. Mariusz Mizerski; Światowy Związek Żołnierzy AK – Warszawa Wschód reprezentowany przez Mirosława Widlickiego oraz Andrzeja Wojciechowskiego; Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Długosiodle z Pocztem Sztandarowym z udziałem Władysława Guzowskiego, Alfreda Kuleszy i Stanisława Gałązki; Klubem Gazety Polskiej w Wyszkowie z Markiem Głowackim i Cezarym Oleksiakiem na czele, a także Stowarzyszeniem Pepisko z Wyszkowa reprezentowanym przez Marka Filipowicza i Bogdana Osika. 
W ramach obchodów, w kościele parafialnym w Długosiodle odbyła się okolicznościowa Masza Święta w intencji poległego Stanisława Łaneckiego oraz pozostałych uczestników pułtuskiej akcji celebrowana przez ks. proboszcza Zygfryda Żebrowskiego. W uroczystości  uczestniczyła dziesięcioosobowa delegacja krewnych Stanisław Łaneckiego – inicjatorów wydarzenia, przybyłych z okolic Krakowa. Gminę Długosiodło reprezentował wójt Stanisław Jastrzębski oraz poczty sztandarowe: Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Długosiodle, Szkoły Podstawowej w Starym Bosewie, Szkoły Podstawowej w Blochach. Obecna była także reprezentacja lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w osobach Waldemara Sobczaka, Eugeniusza Zaręby, Renaty Rębały oraz Anny Król.  MZKS BUG Wyszków reprezentował Dariusz Andrzejewski, Związek Piłsudczyków RP – Jan Piórkowski i Krzysztof Klimek, Żołnierzy Wyklętych Ziemi Wyszkowskiej reprezentowali – Mirosław Włodarczyk, Jan Kmiołek z synem Robertem Kmiołkiem, Lucjan Dąbkowski, opozycjonista antykomunistyczny Jerzy Kowalczyk. Pracownik działu regionalnego wyszkowskiej biblioteki Mirosław Powierza oraz autorka opracowań nt Żołnierzy Wyklętych Dorota Cywińska.
Na krótko przed Mszą Świętą, przy kościele, na pamiątkę 71. rocznicy pułtuskich wydarzeń, wkopany został przywieziony przez członka rodziny „Przelotnego” -Waldemara Buckiego – Dąb Błogosławionego Józefa z Proszowic. 
Zebrani odwiedzili także znajdującą się na cmentarzu w Długosiodle mogiłę „Przelotnego”, gdzie z przewodnictwem proboszcza parafii zmówiono modlitwę, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie przy wyszkowskim pomniku poświęconym Żołnierzom Wyklętym gdzie dołączyła m.in. reprezentująca Prawicę Rzeczypospolitej RP Teresa Trzaska. 
 
Marek Filipowicz
 
fot. Bogdan Osik
 
 
fot. Marek Filipowicz
 
 
fot. MF
 

fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. Bogdan Osik
 
 
fot. MF
 

fot. Bogdan Osik
 
fot. BO
 
 
fot. BO
 
 
fot. MF 
 
 
fot. MF
 
 W nocy z 25/26 listopada 1946 r. miała miejsce uznawana za ostatnią akcję w wielkim stylu, operacja rozbicia więzienia w Pułtusku. Realizację przygotowanego przez, pochodzącego ze wsi Borsuki  pod Pułtuskiem Zygmunta Dąbkowskiego pseud. „Krym”, planu, powierzono 21 letniemu, ale doświadczonemu w boju Stanisławowi Łaneckiemu. Akcja ta zakończyła się pełnym sukcesem, mierzonym oswobodzeniem ok. 70 żołnierzy Polski Podziemnej. Niestety jedną z dwóch ofiar, został śmiertelnie raniony podczas odwrotu, dowódca -Stanisław Łanecki. Ciężko ranny zmarł na rękach kolegów wycofującego się oddziału.  Był jednym z najmłodszych dowódców partyzanckich organizacji niepodległościowych po wojnie.  Wg relacji jednego z uczestników tamtych wydarzeń:  …ze względy na bezpieczeństwo, ciało śmiertelnie rannego w czasie pułtuskiej akcji żołnierza, w środku nocy, przywieziono pod kościół w Długosiodle. Wywołany został ksiądz, który zmówił modlitwę za zmarłego i poświęcił ciało, które furmanką dalej  przewiezione zostało na miejscowy cmentarz i złożone do ziemi. Na mogile osadzono brzozowy krzyż z napisem, który wielokrotnie niszczyli funkcjonariusze komunistycznej władzy. Przez co w efekcie mogiła przez lata pozostawała bezimienna. 
29 października 2009 r. Stanisław Łanecki „Przelotny” odznaczony został pośmiertnie przez prezydenta Rzeczy Pospolitej Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
org

Kategoria: Wydarzenia

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki