Wyszków Viscobar

Sobota w Węgrowie cz. II – cmentarz ewangielicko-augsburski

środa, 28 Listopad 2012

 

fot. Marek Filipowicz

Fragment płyty jednego z najstarszych pomników nagrobnych w Polsce, datowanego na 1692 r. 

W 1542 r. Węgrów odziedziczyła Anna Radziwiłłówna, która wraz z mężem wojewodą witebskim Stanisławem Kiszką, była zwolenniczką i opiekunką reformacji. W 1558 r. Anna, wówczas już wdowa, założyła w Węgrowie pierwszy zbór kalwiński. Od tego momentu protestanci użytkowali kościół parafialny odebrany katolikom. Dopiero w 1630 r. koleiny właściciel dóbr węgrowskich, Krzysztof Radziwiłł, zwrócił go prawowitym właścicielom, a dla protestantów wybudował okazałą drewnianą świątynię. W 1664 r. węgrowskie dobra nabył Jan Kazimierz Krasiński, znany ze swej gorliwości katolik. Sprowadził on do Węgrowa ojców franciszkanów reformatorów i ufundował murowany klasztor z kościołem. W 1678 r. niechęć miejscowej ludności do innowierców zaowocowała podpaleniem ich drewnianego zboru. Protestantom pozwolono na odbudowę świątyni, pod warunkiem, że zrobią to w ciągu jednej doby. Zdołali sprostać temu wyzwaniu. Niewielki zbór o bardzo prostej konstrukcji przypominający większy dom, zachował się do dzisiaj. Od początku swego istnienia aż do 1781 r., zbór węgrowski obejmował również ewangelików mieszkających w Warszawie. Na Mazowszu obowiązywał bowiem zakaz wznoszenia protestanckich świątyń, a nawet odprawiania protestanckich nabożeństw. Dopiero sejm w 1768 r. nadał ewangelikom wolność religijną, a dziewięć lat później w Warszawie, rozpoczęto budowę kościoła ewangelickiego ukończonego w 1781 r.  

 

fot. MF

 

fot. MF

Kaplica ewangielicka

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

Kategoria: Ciekawe miejsca

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Jedna odpowiedź do wpisu “Sobota w Węgrowie cz. II – cmentarz ewangielicko-augsburski”

  1. Marcin napisał(a):

    Polecam przewodnik turystyczny M. Żerańskiego "Ewangelicy w Węgrowie" (Cieszyn 2009). Znajduje się w nim m.in. planik węgrowskiego cmentarza ewangelickiego i krótkie biogramy kilku pochowanych na nim osób.

Zostaw odpowiedź


Liczniki