Wyszków Viscobar
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

2 PIERWSZOMAJOWY RAJD ROWEROWY – ZAPROSZENIE

czwartek, 24 Kwiecień 2014

Serdecznie zapraszamy do udziału w 2 Pierwszomajowym Rajdzie Rowerowym, który zorganizowany dla mieszkańców i gości przez wyszkowski samorząd, będzie niewątpliwą atrakcją rozpoczynającego się majowego weekendu. Jedną z niespodzianek tzw. długiej (40 km) trasy, której wraz z Bogdanem Osikiem bedziemy przewodnikami, będzie wizyta w Wólce Folwark, w gospodarstwie ludowego artysty rzeźbiarza Stanisława Kmiołka

fot. MF

W pracowni Stanisława Kmiołka

Z panem Stanisławem zaprzyjaźniliśmy się przed pięciu laty, kiedy to celem jednego z naszych rowerowych wypadów za miasto, była wizyta w jego niesamowitej wiejskiej galerii. Stanisław Kmiołek jest artystycznym samoukiem, swoje pierwsze prace zaczął wykonywać będąc już na emeryturze (przez wiele lat pracował w wyszkowskim FSO). Jego ulubionymi motywami twórczej pasji są ludowe diabły, ale nade wszystko ptaki. Kontakt z przyrodą otaczającego go świata, od dziecka wykształcił w nim wielki szacunek do wszystkiego co żywe, a jej bezpośrednie obserwacje połączone z potrzebą tworzenia, po wielu latach zaowocowały w niezwykły sposób. W swojej pracy stara się jak najwierniej odwzorowywać sylwetki ptaków, dbając o szczegóły, które zna także z własnych obserwacji i potrafi ciekawie o nich opowiadać. Jest przy tym skromnym człowiekiem, wychowanym na skraju potężnego lasu z dala od miejskiego zgiełku, do którego nabrał właściwego sobie dystansu. Swoje wrażenia z wizyt w "mieście", wyraża często w formie zgrabnych wierszy i fraszek. Drugą planowaną atrakcją pierwszomajowej wycieczki będzie wizyta w "Kuźni Kurpiowskiej" w Pniewie. Na miejscu w ludowej izbie, na wszystkich uczestników czekać będzie poczęstunek pajdą wiejskiego chleba ze smacznym domowym smalcem. W drodze powrotnej zaplanowano zwiedzanie dawnego majątku Miszewskich w Starym Mystkówcu, z zachowanym dworkiem z 1890 r oraz okazałym kamiennym spichlerzem z 1930 r. Przejedziemy również nieopodal stojącego w polu dobrze zachowanego wiatraka koźlaka w Nowych Wypychach. Następnie przez Wolę Mystkowską i Olszankę powrócimy do Wyszkowa, na spotkanie w miejskim parku z uczestnikami pozostałych tras rajdu, gdzie dokonane zostanie oficjalne podsumowanie i zakończenie rowerowej majówki. 

W trakcje wycieczki, uczestnikom towarzyszyć będą serwisanci rowerowi oraz harcerska opieka medyczna.

Trasa rajdu – 40 km. Start Wyszków Skwer Jana Pawła II g. 9.00. – Leszczydół Podwielątki – Nowe Wielątki – Wólka Przekory – Wólka Folwatk (spotkanie w gospodarstwie rzeźbiarza Stanisława Kmiołka) –  Wólka Przekory – Lutobrok – Pniewo (wizyta w izbie ludowej "Kuźnia Kurpiowska") – Stary Mystkówiec (odpoczynek przy dawnym majątku Miszewskich – zabytkowy dwór z 1890 r. oraz kamienny spichlerz 1930 r.) – Nowe Wypychy (wiatrak koźlak) – Wola Mystkowska (kościół z 1938-56 r.) – Nowe Kozły – Olszanka – Sitno (kapliczka Biernackich z 1893 r) – Wyszków (kościół św. Rodziny) – Park Wazów – koniec trasy g. 15.00.

Marek Filipowicz

Serdecznie zapraszamy!

fot. MF

Stanisław Kmiołek

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF

"Kuźnia Kurpiowska" w Pniewie

fot. MF

 

fot. MF

 

fot. MF


Kategoria: Puszcza Biała i Kamieniecka

Tagi: , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki