Wyszków Viscobar
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Józef Zbigniew Polak – Impresje z Powstania Styczniowego

wtorek, 1 Lipiec 2014

fot. archiwum
Mogiła poległych powstańców w Nagoszewce
 
W ostatnim czasie na rynku wydawniczym ukazał się kolejny album z grafikami Józefa Zbigniewa Polaka, tym razem poświęcony Powstaniu Styczniowemu.
 
Mijają powoli obchody 150 rocznicy jednego z naszych najważniejszych zrywów narodowych jakim było Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 r. Ciekawym akcentem nawiązującym m.in. do walk na terenie Puszczy Białej i Kamienieckiej jest świeżo wydany przez Wydawnictwo Księży Pallotynów Apostolicum  album zatytułowany „Impresje z Powstania Styczniowego” Józefa Zbigniewa Polaka uznanego architekta, żołnierza i malarza, o którym wielokrotnie już pisaliśmy. Jest to już druga pozycja, która ukazała się w ramach zamierzonego tryptyku poświeconego ważnym wydarzeniom historycznym naszego narodu. Wcześniej wydany został już album pt. „Impresje z ziemi Cudu nad Wisłą”, w opracowaniu znajdują się „impresje” poświęcone bohaterom podziemia antykomunistycznego – Żołnierzom Wyklętym. Powstanie Styczniowe na Ziemi Wyszkowskiej wyróżnione zostało zamieszczeniem kilku grafik przedstawiających związane z nim pamiątki znajdujące się w okolicy, opatrzonych komentarzem autorstwa Jarosława Włodarczyka. Znajdziemy tu m.in. powstańczą mogiłę w Kamieńczyku z krótkim tekstem Józefa Polaka – częstego bywalca tej miejscowości: „Skromny, prosty, lecz jakże wymowny w swej treści pomnik Powstania Styczniowego stoi wśród zieleni i zabytkowych, wspaniałych chat, zbudowanych – jak mówił Norwid – „na polskim ogniwie”. Pielęgnowany jest przez mieszkańców, którzy szanują pamięć o swoich bohaterach.”; kaplicę grobową Karola Frycze w Porębie, śmiertelnie ranionego w bitwie pod Łączką; pomnik na mogile poległych w bitwie pod Nagoszewem; pomnik w Suwinie, upamiętniający poległych w bitwie pod Popowem 12 mieszkańców tej miejscowości; poświęcony w 2005 r. „Krzyż Powstańców” w Porządziu, a także monument w Feliksowie koło Broku, klasztor reformatorów w Zarębach Kościelnych. Powyższa lista prac jest efektem współpracy z Markiem Filipowiczem, któremu m.in. autor składa podziękowania. Album kończy się krótkim posłowiem przyjaciela autora prof. Piotra Hewelke, w którym czytamy: „Niepodległość – mówi Józef Z. Polak – nie jest dana raz na zawsze, lecz jak każdy skarb musi być chroniona i pielęgnowana. Patriotyzm to przede wszystkim pamięć o naszych dziadach i ojcach, którym zawdzięczamy niepodległość. Patriotyzm to również obowiązek wyciągania wniosków z historii, jakiej doświadczyliśmy, zwłaszcza pod zaborami. I dlatego tak często z Autorem zadajemy sobie pytanie, czy robimy dostatecznie dużo dla utrzymania ciągłości kulturowej naszego narodu. Czy potrafimy zgodnie troszczyć się o zachowanie tego wszystkiego, co zostało okupione krwią naszych przodków?”
Marek Filipowicz    

Kategoria: Wyszków znany i mniej znany

Tagi: , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki