Wyszków Viscobar

Pamiętali o Jurgach

niedziela, 21 Wrzesień 2014

fot. Marek Filipowicz
Marian Czajkowski pseud. "Dym" z żoną i córką
 
20 września po raz szósty odbyło się rocznicowe spotkanie w Jurgach, poświęcone zamordowanym tam żołnierzom podziemia antykomunistycznego: Franciszkowi Kmiołkowi, Franciszkowi Ampulskiemu i  Julianowi Nasiadce.
 
Jak co roku, ta kameralna, patriotyczna uroczystość zgromadziła spore, stale powiększające się grono osób składające się z przedstawicieli rodzin pomordowanych bohaterów (Kmiołków, Nasiadków, Czajkowskich, Włodarczyków), leśników Nadleśnictwa Pułtusk, przyjaciół i sympatyków. Obecni byli także przedstawiciele wyszkowskiego Klubu Gazety Polskiej na czele z Markiem Głowackim, Stowarzyszenia Pepisko reprezentowanego przez Marka Filipowicza, Bogdana Osika i Dominika Włodarczyka, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa – Wschód w osobie Mirosława Widlickiego, Młodzieży Wszechpolskiej, Związku Piłsudczyków PR w Wyszkowie. 
Tradycyjnie już, spotkanie rozpoczęło się mszą św. w pobliskim Kuninie w intencji wszystkich poległych, celebrowanej przez ks. proboszcza Józefa Kacperskiego. Dalsza cześć uroczystości odbywała się przy pomniku w lesie, w miejscu tragicznych wydarzeń z 16 września 1951 r.  
Zebranych przywitała niestrudzona badaczka podziemia antykomunistycznego na Ziemi Wyszkowskiej Dorota Cywińska, która podzieliła się z uczestnikami najnowszymi wynikami swoich poszukiwań. Głos zabrał również Mirosław Powierza – wyszkowski regionalista, autor czwartego już wydania okolicznościowej jednodniówki, a specjalnie przygotowany na tę okoliczność wiersz wygłosił niezastąpiony w tej roli Mieczysław Joniuk z Nadgórza. Najwięcej wzruszających emocji dostarczył zebranym Marian Czajkowski pseud. „Dym”  wspominający tamten okres, swojego dowódcę Jana Kmiołka oraz swój pobyt za kratkami.
Minutą ciszy zostali uczczeni dawni żołnierze zmarli w ciągu minionego roku:
Stanisław Soliński, Henryk Świderski, Henryk Zwaliński
Cześć ich pamięci 
Marek Filipowicz
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF
 
 
fot. MF

Kategoria: Różne historie

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki