Wyszków Viscobar
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Wspomnienie o Księdzu Henryku Nowackim.

wtorek, 14 Kwiecień 2015

fot. archiwum
Ksiądz Henryk Nowacki (1913 r.)
 
22 kwietnia bieżącego roku mija 47 lat od śmierci ks.Henryka Nowackiego. W tym roku również  będziemy obchodzili 70 – rocznicę otwarcia Szkoły Muzyki Kościelnej dla organistów w Niegowie. Te wydarzenia są wystarczającym powodem, aby przybliżyć szerszemu gronu osób, kilka ciekawych kart z historii, która zapisana została przez tego niezwykłego kapłana, muzyka i pedagoga.
 
 
Rys biograficzny. 
 
Ks. Henryk Nowacki urodził się 19 stycznia 1891r. w Opatowie (była Gubernia radomska). Był piątym dzieckiem Stefana i Pawliny z Boczarskich. Ojciec Henryka był organistą w Opatowie. Wcześniej zaś, jego dziadek pełnił funkcję organisty w katedrze sandomierskiej. Tradycje muzyczne rodziny Nowackich oraz autentyczna religijność rodziców Henryka, już od najmłodszych lat kształtowały jego osobowość oraz zainteresowania. W szkole powszechnej, do której uczęszczał od 7-roku życia w rodzinnym Opatowie, dość szybko poznano się na niezwykłym uczniu. Dyrektor szkoły odczytał publicznie artykuł z miejscowej gazety, w którym było napisane, że "Opatów posiada cudowne dziecko: chłopczyk ośmioletni, syn miejscowego organisty, który czyta i pisze po rosyjsku, zna cztery działania, przy tym gra na fortepianie i skomponował walca, polkę". Henryk kontynuował naukę w progimnazjum w Sandomierzu, a następnie w kieleckim gimnazjum. Idąc za głosem powołania, w 1906r. wstąpił do Seminarium duchownego w Sandomierzu. Jako młody kleryk dbał o swój rozwój duchowy, ale nie zapominał też o muzyce. Grał na skrzypcach i fortepianie. Był członkiem orkiestry seminaryjnej, interesował się śpiewem. Z nominacji wicerektora został mianowany organistą w kościele seminaryjnym oraz dyrygentem chóru kleryckiego. Jesienią 1912r. wyjechał na studia muzyki kościelnej do Rzymu. Ze względu na zły stan zdrowia, był zmuszony przerwać studia. Przed wyjazdem do Polski złożył wizytę u papieża Piusa X, który udzielił mu specjalnego błogosławieństwa na rzecz propagowania śpiewu gregoriańskiego w całej Polsce. Po powrocie, przyjął sakrament kapłaństwa i pracował jako wikariusz w kilku placówkach. Był to niezwykle trudny czas I-wojny światowej. Jako młody kapłan, cudem uniknął śmierci. W 1916r. ks.Henryk Nowacki został zaproszony do majątku hrabiego Józefa Tyszkiewicza w Spiczyńcach (k.Kijowa).

fot. archiwum
Przed dworem Tyszkiewiczów w Szpiczyńcach (1917 r.)
 
Tam też pozostał jako kapelan, do czasu wybuchu rewolucji październikowej na terenie Rosji w 1917r.. W wyniku niespokojnej sytuacji politycznej, Tyszkiewiczowie zmuszeni byli opuścić swój majątek i wyjechali wraz z ks.Nowackim do Warszawy. Tu rozpoczął się kolejny etap jego życia w niepodległej Polsce. 
Ks.Nowacki bardzo szybko wszedł w nowe środowisko i zaczął realizować swoje dotychczasowe plany szeroko rozumianej odnowy liturgicznej. Priorytetem jego działania było propagowanie śpiewu chorałowego. Chciał zrealizować plan założenia wyższej szkoły muzyki kościelnej. Został redaktorem czasopisma "Przegląd Cecyliański". Na krótki czas wyjechał do Francji aby zapoznać się z rytmiką, estetyką i sposobem wykonania śpiewów przez benedyktynów z Solesmes. Od grudnia 1922r. wykładał naukę śpiewu gregoriańskiego w Wyższej Szkole Towarzystwa Muzycznego im. F.Chopina. 
Od 1924r. objął stanowisko wikariusza parafii św. Jana, dyrektora chóru Archikatedry warszawskiej oraz profesora śpiewu w Seminarium  Duchownym św. Jana. Prowadził również chór klerycki "LIRA", z którym nagrał kilkanaście płyt gramofonowych. Od 1929r. został redaktorem czasopisma muzycznego "Hosanna". Dzięki pozwoleniu wydanemu przez Kuratorium Oświaty, prowadził śpiew chóralny w szkołach podstawowych, średnich ogólnokształcących oraz seminariach nauczycielskich państwowych i prywatnych. Prowadził kursy śpiewu dla nauczycieli szkół powszechnych oraz kursy muzyczne dla organistów z Archidiecezji warszawskiej. Od 1932r. pełnił obowiązki nauczyciela w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie (dzisiejszy Uniwersytet Muzyczny). Prowadził tu wykłady z liturgii i chorału gregoriańskiego. Jak wspominali jego uczniowie, wykłady te były bardzo interesujące i kładły nacisk na umiejętności praktyczne. Oprócz pracy dydaktycznej, ksiądz Nowacki komponował msze wielogłosowe, pieśni kościelne oraz utwory na orkiestrę. Dyrygował chórami i orkiestrami podczas wielu uroczystości kościelnych i państwowych. 
 
fot. archiwum
W gronie dzieci pierwszokomunijnych (Warszawa 1924 r.)
 
Tuż przed wybuchem II- wojny światowej, ks.Henryk Nowacki otrzymał nominację na proboszcza parafii Niegów.
 
Cdn.
 
dr Paweł Getka
 
Artykuł pierwotnie opublikowany został w tygodniku "Wyszkowiak"  nr 15/2015
 

Kategoria: Wyszków znany i mniej znany

Tagi: , , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki