Wyszków Viscobar

Opis mechanizmu zastosowanego w brańszczykowskiej studni w podręczniku z 1690r.!

niedziela, 20 Grudzień 2015

Rekonstrukcja studni znajdującej się w powstającym w Brańszczyku Skansenie, oparta jest na mechanizmie, którego dokładny opis wraz z rysunkami zamieszczony został w wydanej w języku polskim książce z 1690 r.

fot. archiwum 

Wał z kołem. Rysunek zamieszczony w wydawnictwie z 1690 r.

fot. MF

 Rekonstrukcja zabytkowej studni w Brańszczyku z widocznym wałem oraz dwoma kołami

Rysunkom towarzyszy szczegółowy opis (zachowano oryginalną pisownię):

Wał z Kołem, albo Kafarek
Wał FG na czopach żelaznych, Horyzontalnie leżący, z Kołem E , bliżej iednego czopu, [w którym kole na obie strony koła, tkwią kołki] dźwiga ciężar lina obwiniona na F , kiedy albo rękami ktokolwiek przyciąga koła do siebie za kołki, albo siedząc odpycha od siebie na dół nogami też kołki. Moc iego na ciężary równa iest wtoręmu Drągowi używającemu, gdyż wtakowym Kafarku podstawek drąga EG , iest na G w centrum samego wału: Ciężar na F , obwodzie wału, FG : Dźwigający na E, w odległości EG kołków od centrum G wału. Używaią go Mularze tak na rusztowaniach, iako y na dole, do Ciosów, y do kamieni cięszkich. Zejdzie się y do windy palowey y do czerpania wody ze studnie.
 
fot. archiwum
 
O rekonstrukcji studni w Brańszczyku przeczytasz także tutaj
 
Marek Filipowicz

Kategoria: Różne historie

Tagi: ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź


Liczniki